I samband med Föreningen för Västgötalitteraturs årsmöte den 10 maj samlades litteratur- och kulturintresserade vid det anrika Torpa Stenhus för en dag fylld av historiska berättelser, gemenskap och högtidliga ceremonier. Med Pehr Zethelius som värd fick deltagarna en unik guidning genom den historiska byggnaden och en inblick i återuppförandet av Torpa corps-de-logi som snart står färdigt.

Under kaffestunden i Ladugården fick besökarna även ta del av ett intressant föredrag av Johnny Hagberg som berättade om exlibris som många slotts- och herrgårdbibliotek har, så även Torpa. Om detta i synnerhet och om exlibris i allmänhet fick åhörarna ta del av.
Leif Reinholdsson, ordförande i Birgit Th Sparre Sällskapet, berättade om Birgit Sparres liv och litterära arv. Birgit Sparre, känd för sina romaner om Sjuhäradsbygden, har lämnat ett betydande avtryck inom svensk litteratur. Dessutom lyfte han fram den nyligen producerade filmen om Birgit Sparres liv, framtagen av Birgit Th Sparre Sällskapet. Filmen har visats för fulla hus och finns tillgänglig för biografer runt om i landet att hyra in.

Efter denna litterära fördjupning följde den efterlängtade prisutdelningen av Årets Västgötabok.
Västergötlands Fornminnesförening tilldelades priset för sin senaste årsbok, “Lag och rätt i Västergötland under tusen år”, ett verk som djupdyker i rättssystemets utveckling och dess påverkan på samhället genom historien.
Även författaren Bo Björklund belönades för sin bok “Skepplanda i backspegeln”, där han med stor detaljrikedom och berättarglädje skildrar bygdens historia och människorna som präglat den.
Dagen rundades av med årsmötesförhandlingar, där kommande aktiviteter för föreningen presenterades. Ett rikt och inspirerande program, där både historisk fördjupning och litterär uppskattning stod i centrum.

