Dokumetärserie
När du får lite extra tid över, kanske en ledig helg eller några lugna kvällar, varför inte upptäcka nytt och låta dig inspireras av berättelser ur vårt västgötska kulturarv? Vi vill gärna tipsa om en dokumentärserie som är väl värd att se.

Drömfabriken i fyra avsnitt, hade premiär i december 2025 på YouTube-kanalen Svenska tidsresor och skildrar Alafors Fabrikers uppgång och fall.
En berättelse som både berör och ger nya perspektiv på den textila utvecklingen i vårt landskap.
Länk till avsnitt 1
Länk till avsnitt 2
Länk till avsnitt 3
Länk till avsnitt 4

Temat ligger dessutom helt rätt i tiden då vår kommande årsbok ”Västgötsk textil som traditionsbärare” just fokuserar på textilens betydelse genom historien.
Ny länksida
Vi vill också passa på att lyfta fram vår nya länksida, där vi samlat länkar till sidor med fakta och filmer med fokus på Västergötlands historia. Länksidan kommer att byggas ut löpande, och vi tar gärna emot tips från våra läsare.
Har du en länk du tycker borde finnas med? Skicka gärna ett mejl med tips till webbmaster@vfmf.se
